Kelle-e nekünk 50/75 Ohm-os illesztő trafó 3 MHz-től 30 MHz-ig?

A február még nem ideális a HIFERÁDhoz, de mi azért a hideg idő ellenére nekiálltunk egy kis antenna szerelésnek. A 80 méteres amatőr sávra készült félhullámú dipól antennának a középen levő áramfojtójához kísérleti jelleggel beépítettünk még egy 50 /75 Ohm-os illesztő transzformátort. Mivel a már korábban beépített áramfojtó nem illeszt ezért az antennához csatlakozó 50 Ohm-os koaxiális kábel eddig úgymond direktben volt rákötve a 72-75 Ohm talpponti impedancián működő félhullámú dipólra. Meg is volt az eredménye hiszen a rossz (félre) illesztés miatt stabilan volt 1,5 SWR a sávközépen, máshol ennél még több. HA5IS István már előre megtekert egy torid transzformátort 10+2 menetszámmal a Ferrocore cég Zi-Ni ötvözetből készült FT 41x15x27 számú termékére, ami a mai napig is könnyen beszerezhető (pl: HQ video, TME, Hestore). Ugyan ebből a toridból készült egy szélessávú fojtó amiról weboldalunkon már korábban olvashattunk.
Bontásban mindig is jók voltunk, az ment gyorsan hiszen csak az egyik végén a feszítősodronyt kiengedve szépen a föld közelébe le lehetett engedni az antennát. A szerelvény dobozt könnyedény le lehetett bontani hiszen minden csavar rozsdamentesre lett eredetileg készítve, hála érte HA5FET Tibornak. Mivel a két toroid már nem fért el az eredeti szerelődobozban ezért csak ideiglenesen lett összerakva a rendszer, mondhatjuk úgy is hivatalosan, hogy „kísérleti jelleggel”. A későbbiekben majd egy nagyobb dobozba lesz beleépítve kompletten minden.
Persze meg is vehetnénk a netről egy gyári bedobozolt illesztőt garanciával és akkor azonnal kész van minden, de ez most nem erről szól. Ez most a klasszikus rádióamatőr ténykedésről az építésről kísérletezésről kudarcról és sikerről szól, hogy saját magunknak építünk valamit a semmiből működőképes készre. Ez az ami az embert viszi mindig tovább a következő feladat kitalálására és megoldására, hol több hol kevesebb sikerrel. De a rádióamatőr számára a kudarc se egy negatív élmény hanem egy következő feladat amit készre kell megoldani.
Miután az antennázással kész voltunk jött a következő feladat, hogy jól megtekintettük HA5IS István készülő félben lévő QRP PI kialakítású antenna illesztőjét. Annak is az érdekes kialakítású tekercsét mely egy toroidra van tekercselve és egy nagy teljesítményű potencióméter mechanikájába lett beépítve. Így egy folyamatosan állítható induktivitás lett megalkotva amihez az ötletet a Ten Tec 1215 illesztő adta.
Views: 127